Door op een foto te klikken krijgt u een vergrote weergave. De foto, vooral de scherpte, is dan echt van veel betere kwaliteit.

Op mijn beelden rust copyright (© advanduren) en ze mogen niet voor andere doeleinden worden gebruikt dan waarvoor mijn schriftelijke toestemming is verleend.

dinsdag 8 juli 2025

Grote karekiet

Dit keer wijd ik een blog aan slechts een soort, een soort weliswaar die nieuw voor me was, in vogeljargon een zgn. lifer. Het betreft de grote karekiet, een vogel van oude rietlanden. In Nederland zijn die vrij schaars en het laatste bolwerk was lange tijd de Wieden/Weerribben in Overijssel. Omdat deze vogel voor Nederland verloren dreigde te gaan doordat de oude rietkragen door de toenemende ganzenpopulatie werden weg gegraasd, heeft men daar die rietkragen beschermd door er een afrastering van gaas omheen te maken zodat de ganzen er niet meer bij konden. Dat heeft de populatie grote karekieten die er nog over was goed gedaan en langzaam gaat het met de soort weer iets beter. 

In het voorjaar van 2024 was ik in een van mijn local patches aan de rand van de Groote Peel toen ik plotseling in een kleine rietkraag de luide roep van deze prachtige vogel hoorde. Voor de duidelijkheid, het is een heel andere vogel dan de kleine karekiet die veel talrijker is en in vrijwel elke rietkraag te vinden is. Hij is een slag groter, zingt keihard en onafgebroken en als hij zich onbespied waant wil hij wel tot in de top van een oude, harde rietstengel klimmen om daar al pronkend zijn liedje ten gehore te brengen in de hoop daarmee een vrouwtje aan te trekken. Ik was meteen 100% gefocust. deze kans wilde ik uiteraard niet laten glippen, maar ik wist dat ik zonder verdere camouflage uiterst behoedzaam te werk moest gaan.

In dit blog kun je lezen en zien hoe ik te werk ben gegaan, veel kijkgenoegen en bedankt nog voor de leuke reacties op mijn vorige blog over de kemphanen. (klik hier)

Groeten, Ad


Grote karekiet zoals ik hem uiteindelijk in vol ornaat vanuit mijn zorgvuldig gekozen plekje kon fotograferen.


Aangetrokken door zijn zeer harde zang zag ik de grote karekiet zo voor het eerst, redelijk ver van het pad hoog in een oude rietstengel tussen de vegetatie.


Tussen zijn harde zang door zat hij even rond te kijken, misschien had hij mij al gezien. Met een flinke boog probeerde ik in de dekking om de plek heen te lopen. 


Toen hij voorzichtig weer wat begon te zingen wist ik dat hij zich veilig voelde en dat ik hem niet verstoord had.


Voorzichtig sloop ik steeds een beetje dichterbij intussen goed in de gaten houdend of hij bleef zingen.


Met m'n 600 mm. lens had ik hem nu al aardig in beeld


Ik had nu weliswaar vol tegenlicht, maar dat vond ik zeker geen nadeel, hij kreeg daardoor een fijne lichtkrans om z'n kop en het licht scheen mooi door z'n ondersnavel. Bovendien kreeg ik een fijn bokeh in de achtergrond.


Nog een klein beetje dichterbij en ook dat liet hij goed toe.


En nadat hij nog een keer vol op het orgel ging ben ik voorzichtig weggeslopen om hem voor nu met rust te laten.


Toen ik weer op het pad stond verplaatste hij zich in het riet en begon van daaruit weer fel zijn lied ten gehore te brengen. 


Ik was nu in de gelegenheid om hem van de andere kant te benaderen waardoor ik geen tegenlicht meer had. Ondertussen zong hij vrolijk door.



En ook vanaf dit standpunt kon ik enkele leuke opnames maken waarbij hij z'n snavel ver opentrok.



Na daar weer een tijdje zijn vocale kunsten te hebben laten horen verplaatste hij zich weer in het riet. Ik had me al die tijd muisstil gehouden terwijl ik me verborgen had onder een paar overhangende takken van bomen die grensden aan de rietkraag. Ik denk dat hij me niet gezien had want hij kwam dichter naar me toe gevlogen. Gelukkig waren er geen andere mensen in de buurt en je kunt je nauwelijks voorstellen hoe je zo'n beleving ervaart als je zo dicht bij zo'n zeldzame vogel mag komen.


Op een gegeven moment begon hij flink met zijn vleugels te schudden alsof hij even wilde ontspannen van alle inspanningen.


Aan z'n blik te zien denk ik dat hij me hier toch wel in de smiezen had, maar hij stoorde zich totaal niet meer aan me.


Sterker nog, hij bracht nu op slechts een meter of vijf van me vandaan een serenade.


Ondertussen met zijn nek draaiend om toch vooral maar gezien te worden.


Trots als een pauw maakte hij zich ook steeds slanker.


Tenslotte maakte ik nog een laatste foto terwijl hij volop doorzong. Ik vond het wel welletjes, heb de vogel verder met rust gelaten en ben stilletjes weggeslopen. Een ervaring om nooit te vergeten.

Tot de volgende keer.

26 opmerkingen:

  1. Hallo Ad,
    Wat een geweldige serie foto's van de grote karekiet, de kleine karekiet hoor je hier overal en daar heb ik ook mooie foto's van kunnen maken, maar de grote karekiet heb ik nooit eerder gezien.
    Heerlijk dat je hem zo mooi zingend kon fotograferen.
    Ik heb genoten van je foto's.
    Groetjes Irma

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Irma,

      Het is, in tegenstelling tot de kleine karekiet, ook een vogel die best wel schaars is, daarom was ik ook erg content dat ik hem zo kon fotograferen. Het zijn zo van die vogels waarvan je denkt ze nooit te zullen zien en dan ineens komen ze toch op je pad. Dankjewel voor je reactie.

      Groetjes,
      Ad

      Verwijderen
  2. Hallo Ad, wow kan me voorstellen dat je een superdag had met deze mooie vogel. Dat zijn de geluksmomenten als je dit mag meemaken. Een prachtige vogel die ik nog moet tegenkomen. Je hebt er ook prachtige foto's van kunnen maken met en zonder bokeh.
    Groeten,
    Roos

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hallo Roos,

      Ja, ik was er echt heel blij mee, ging er eigenlijk vanuit dat hij alleen nog in de Wieden/Weerribben voorkwam en had hem zeker niet verwacht in zo'n klein rietveldje hier in de buurt. Dankjewel voor je reactie en compliment.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  3. Hoi Ad, prachtige fotos van deze zeldzame vogel. Ik heb alleen nog maar de kleine karekiet gezien. In zeeland zou er deze week ook 1 gespot zijn.

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Caroline,

      Dankjewel, ja de kleine is beduidend minder zeldzaam. Ik zou toch eens gaan kijken daar in Zeeland, wie weet.

      Groetjes,
      Ad

      Verwijderen
  4. Hoi Ad
    geweldig dat je die tegen kwam maar je hebt hem ook mooi in beeld gebracht mooie serie,
    groetjes Herman,

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Herman,

      Ja, bijzonder dat hij hier in zo'n kleine rietkraag zat. Dankjewel voor je compliment.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  5. Your stealth and perseverance, to say nothing of your photographic skill, delivered some great pictures for us to enjoy, Ad.

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hallo David,

      Dankjewel voor je lovende woorden, blij mee. Je moet natuurlijk ook een beetje geluk hebben dat zoiets op je pad komt.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  6. Hoi Ad,
    Super dat je hem gevonden hebt, en hij laat zich ook goed horen met zijn zang. heb hem 'n paar jaar terug ook gefilmd en dan is het genieten. Maar je heb er mooie opnames van gemaakt en hopen dat tie 'n partner heeft gevonden.
    Groetjes Loes

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Loes,

      Ja, ik was op het juiste moment op de juiste plek en als hij er zit dan zal een beetje vogelaar hem meteen opmerken, zijn zang is onmiskenbaar. Dankjewel voor je reactie en compliment.

      Groetjes,
      Ad

      Verwijderen
  7. Hej Ad, vilken fantastisk serie bilder du fick till här. Inte bara att rörsångaren är sällsynt och svår att se, du fick också till riktiga "utställningsbilder" med bokeh och bakgrunder som gör att man njuter hela vägen. Bra jobbat !
    Hälsar en imponerad Lasse

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Lasse,

      Wat een ontzettend leuke reactie, misschien dat ik een van de foto's nog eens inzend voor een expositie of wedstrijd. Fijn dat ik je blijkbaar geraakt heb met deze foto's, hartelijk dank daarvoor.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  8. Hoi Ad,
    Wat heb je prachtige foto's weten te maken van deze druktemaker. Het geluid kun je er zo bij denken...haha..!! Fantastisch zo aan die pluimen en met die mooie achtergronden.
    Het was een gewillig modelletje zo te zien. Super gedaan!!

    Groeten, Marco

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Marco,

      Haha, ja zeg dat wel een druktemaker, hij zingt heel hard en bijna onafgebroken, niet te missen dus, alhoewel ik zelfs natuurfotografen gezien heb die eraan voorbij liepen. Dankjewel voor je compliment.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  9. Ha Ad,
    wat een prachtige beelden heb je van deze grote karekiet gemaakt. Een buitenkans die je heel goed hebt benut. Ook leuk dat je heel verschillende foto's kon maken, die met tegenlicht vind ik prachtig als foto, met voor mij nrs 2 en 9 als favoriet. De andere beelden zijn wat zachter, waardoor de karekiet zelf er heel mooi op uitkomt. Superblog.

    Hartelijke groet, Corrie

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Corrie,

      Ja, een buitenkans was het zeker, had nooit verwacht die soort nog eens te kunnen fotograferen. Dankjewel voor je compliment, heel blij mee.

      Groetjes,
      Ad

      Verwijderen
  10. Hallo Ad,
    Geweldig dat je deze soort ontdekt heb. Het heeft je kansen geboden om er mooie platen van te maken en dat is je heel goed gelukt. Voorzichtigheid en geduld waren weer belangrijk. Wat een geluk dat de karekiet zich niets van je aantrok, waardoor je optimaal verwend werd. Als je dit overkomt met een algemenere soort kan je ook al tevreden zijn, maar met zo'n zeldzame vogel hebt je wel weer een bijzondere ervaring gehad.
    Groet, Kees

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Kees,

      Ja, ik was erg blij toen ik hem daar hoorde en dat hij zich ook nog zo mooi liet zien was natuurlijk echt een cadeautje. Ik denk dat ik dat zo niet zo snel meer meemaak, zeker niet hier in de regio in zo'n kleine rietkraag. Maar dat maakt onze hobby nou zo leuk vind ik. Dankjewel voor je fijne reactie en compliment.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  11. Hai Ad,

    Grappig toch dat je nog steeds zo enthousiast kan worden na zoveel jaren vogels kijken en fotograferen. De zelf ontdekte soorten zijn altijd de allerleukste en helemaal wanneer je ze zo mooi kunt fotograferen. Wanneer je op een melding afgaat kun je er op rekenen dat er meer mensen zijn en dan moet je altijd rekening met die personen houden. Want ga jij dichterbij, dan gaat de rest er achteraan en is de vogel gevlogen. Maar lekker in je eentje kun je altijd tijd nemen en rustig zo'n vogel benaderen. Het eerste deel van de serie is al fraai, maar het tweede deel is natuurlijk wel waar je op hoopt. De vogel helemaal vrij, voluit zingend en lekker dichtbij. Prachtige details. Hoewel de vogel op de laatste foto het dichtstbij is en daar mooi gedetailleerd op de plaat staat, vind ik zelf foto 12 de mooiste uit de serie. Die uitgebloeide sigaar, de vrijzittende vogel en de kop een beetje gedraaid en mooi het biotoop in beeld gebracht.
    Gefeliciteerd met deze lifer en prachtige serie foto's.

    Groet,
    René

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi René,

      Haha, ja jij weet als geen ander eenmaal besmet met dit virus laat het je nooit meer los. Inderdaad was ik er heel blij mee dat ik daar als fotograaf helemaal alleen was en dacht voortdurend als zijn harde gezang nou maar geen andere fotografen aantrekt want dan is het feestje snel voorbij. Dankjewel voor je uitgebreide reactie en felicitatie, echt blij mee.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  12. Een prachtige ervaring Ad die je schitterend in beeld hebt gebracht. De eerste foto's zijn erg sfeervol tussen die aren en later als je dichtebij komt maak je hele mooie shots van een ongestoorde grote karrekiet. geweldige platen van deze harde zanger die je al van verre kunt waarnemen. Dit jaar 1 X gezien en een minkukelfoto kunnen maken voor een bewijsplaatje. Maar die foto's van jou zijn werkelijk adembenemend, zo mooi!
    groeten
    Frans

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Frans,

      Ja, een prachtige ervaring was het zeker. Jammer zeg dat het jou niet gelukt was om goede foto's van deze prachtige vogel te maken, maar de ervaring van zo'n ontmoeting is op zich natuurlijk ook al heel leuk. Dankjewel voor je hele fijne complimenteuze reactie.

      Groeten,
      Ad

      Verwijderen
  13. Wat een mooie serie Ad.
    Ik kan hem hier haast horen zingen.
    Groetjes Tinie

    BeantwoordenVerwijderen
    Reacties
    1. Hoi Tinie,

      Ja, hij zette z'n snavel wijd open, dankjewel voor je reactie en compliment.

      Groetjes,
      Ad

      Verwijderen